26 Eylül 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 102.009
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 1.511
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 71
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.232
Altınyıldız Koleji
Ekonomi

Kolay İhracat Platformu

Ticaret Bakanlığı uzun süredir üzerinde çalıştığı “Kolay İhracat Platformu”nu, 28 Ağustos’ta yapılan lansman ile hizmete açtı.

Kolay İhracat Platformu

Ticaret Bakanlığı uzun süredir üzerinde çalıştığı “Kolay İhracat Platformu”nu, 28 Ağustos’ta yapılan lansman ile hizmete açtı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yapılan toplantıda “Kolay İhracat Platformu”nu Bakanlığın ihracatçılara ve girişimcilere sunduğu danışmanlığın kalitesini ve kapsamını yükseltecek bir platform olarak devreye aldıklarını açıkladı. 

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada kolay ihracat platformu ile başta 90 bin ihracatçı ve 3 milyonun üzerinde KOBİ olmak üzere ihracat hedefi olan girişimcilerin tamamı hedefleniyor.

Platformda, şirketlerin ihracat yapmak istediği pazarlara; hangi ürünler ile giriş yapabileceği sunulurken, ülkelerin ticari mevzuatlarına da yer veriliyor.

Aynı zamanda istatistikler ve analizlerle; pazarda başarılı olmak için nasıl hareket edilmesi gerektiğinin de ipuçları veriliyor. 

Yapay zeka destekli Kolay İhracat Platformu, kamu datası kullanılarak pazar önerisi yapılan ilk algoritma olma özelliği taşıyor.

Platform, 5 binden fazla Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonuna, 190’dan fazla ülke ile ilgili veriye sahip.

10’dan fazla yerli ve Uluslararası veri tabanından elde edilen bu veriler, makine öğrenmesi ile 10 binden fazla etkili parametreyi ortaya çıkarıyor.

Böylece platform 10 milyondan fazla hesaplama yaparak özelleştirilmiş hedef pazar verileri sunuyor.

İhracat yapmak isteyen şirketler platform sayesinde elindeki ürünlerin hangi pazarlara uygun olabileceğini öğrenirken, rakip firmaların tercih ettiği ülkeleri de görüntüleyebiliyor.

Aynı şekilde ülkelere uygun ticaret ürünleri de firmalara gösteriliyor. Platform bunların yanı sıra Türkiye’nin ihracat ekosisteminden anlamlı değerler çıkararak; şirketlerin veriye dayalı kararlar almasını sağlıyor.

Platform, güncel verilerin analizi ile şirketleri uygun pazarlara yönlendiriyor. 

Açıklamada “İhracatçılarımıza ve ihracat hedefi olan girişimcilerimize sunulan danışmanlığın kalitesini ve kapsamını ciddi şekilde yükseltecek bir platformu olan Kolay İhracat Platformu’na www.kolayihracat.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Voyager Ballons
center

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL