DOLAR

13,4661$%-0.51

EURO

15,3768%-0.48

GRAM ALTIN

785,63%-0,49

ONS

1.819,56%0,18

BİST100

%

BİTCOİN

568808฿%-3.21816

a
Altınyıldız Koleji

Sporda Demokrasi Kahramanları

Sevgi, saygı ve takdir değer kahraman arkadaşlarım, 22 Ekim 2021-Ankara

16 Ekim 2021 Cumartesi günü, Ankara’da, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nun 18. Genel Kurulunu sizlerle birlikte yaşamaktan çok mutlu oldum.

1970’lerin başında, Sporda Demokrasi üst başlığı altında, ASKF’ler ve Konfederasyon hareketini başlatan, federasyonlara ve konfederasyona isimler koyan bir insan olarak, toprağa verdiğimiz veya delege olmadıkları için Ankara’ya gelemeyen arkadaşlarımın yokluğu elbette sizlerle olmaktan duyduğum mutluluğa hüzün katmıştır.

Çoğunlukla tek başıma il il, otobüsleri evim, koltukları yatağım yaparak sizlere ve sizlerden öncekilere ulaşmaya çalıştığım dönemlerde (1975-1995) 10 çeşit duyguyu yaşadım.

Sizlere inanmak, güvenmek, geride bıraktığım ailemi, ayrıldıktan sonra sizleri özlemek, bana bir şey olacak diye değil, ASKF’lere ve Konfederasyona zarar gelecek diye korkmak, üzülmek, sevinmek, sevmek, ayrılmak, kavuşmak ve buluşmak… Hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Yaradana hep dua ettim. Dualarımın ve dileklerimin çok büyük bölümü gerçekleşti.

Sizlere gelirken, spor alanlarındaki sporda demokrasi kahramanlarına, Ankara’ya dönerken, eş ve çocuklarımdan oluşan “Evdeki Kahramanlara” kavuşacağımın mutluluğu içinde oldum. Hepinizin evinde de var bu kahramanlar.

Bizim en büyük harcama kalemimiz, zaman ve yüreklerimizdir. Gönüllü oluşumuzdur. Sizler de, sporda demokrasinin gönüllü kahramanlarısınız.

Yapabildiklerimizi, kahraman arkadaşlarımı, 2017 yılında yayınlanan ve ücretsiz dağıtılan “Sporda Demokrasi Kahramanları” isimli kitabımda anlatmaya çalıştım.

Bu kitap, Konfederasyon tarafından ASKF’lere ve İl Müdürlüklerine gönderildi. Mutlaka incelemelisiniz. Zorlukla nasıl aşıldı, neler çekildi, tam olmasa da bu kitapta yer alıyor. Geçmişinizden kopmayınız. Bu kitabı, maille hepinize gönderiyorum. İnanın, baskısı yoksa, renkli veya siyah beyaz çıktı alıp kitaplığınızda bulundurmak çok yakışır, değer.

Kitapta;

Nöbeti devrederken ve sonrasındaki ASKF’ler nasıl kuruldu,  aşağıdaki konuları nasıl başlattık, nasıl başardık, nerelere kadar getirdik ve gelecek kuşaklara, sizlere nasıl emanet ettik?

Bunlar kitapta paylaşılıyor.

İsmimizin başında yer alan Türkiye kelimesinin kullanılması izni, bugün ASKF’lere ve Konfederasyona verilen maddi desteklerin büyük ölçüde yasal dayanağı olan Konfederasyon’un kamu yararına çalışan dernekler kapsamına alınması,

Konfederasyonun Devletin üst danışma kurulunda temsil edilmesi, lig tertip komitelerinin seçimle belirlenmesi, ASKF’lerin ve Konfederasyonun kurulmasını sağlayan Dernekler Kanunu’nda üst kuruluş (federasyon ve konfederasyon) oluşturulması,

Spor Kulüpleri Yardım Yönetmeliği, valiliklerin ve belediye başkanlıklarının maddi veya malzeme yardımı yapması, Sosyal Güvenlikten Yoksun Amatör Sporcuların Sağlıklarına katkı yapılması ve tedavilerinin ücretsiz sağlanması,  futbol ve diğer spor dalları federasyonlarının  genel kurullarında ve yönetim kurullarında temsil edilme, kadın yönetici, sporcu, antrenör ve hakem sayılarının artırılması,

ASKF’lerde kadın yönetici ve delege sayılarının artırılması, spor kulüplerinin birden fazla spor dalında uğraşma zorunluluğunun kaldırılması ve bu işlerin gönüllülük ilkesi içinde yürütülmesi, illerde Spor Merkezlerinin yapılması veya satın alınması, merkezlerde kumarda kullanılan araç ve gereçlerin bulundurulmaması, bu merkezlerin protokollerle ASKF’lere teslim edilmesi,

Altın Spor Ödülleri,  Sporda Demokrasiye Katkı Ödülü, Amatör Spora Üstün Hizmet Ödülü, Türkiye Amatör Spor Dergisi, Amatör futbol maçlarının Spor-Toto’ya konması, tamamen amatör maçlardan oluşan Spor-Toto özel haftası düzenlenmesi,  siyasetçiler ve bürokratlar arasında ayırım yapılmaması  “Sevdiğim Spor “konulu resim yarışması,  Serbest Giriş Kartları, Spor kulüplerinin Okul spor tesislerinden ücretsiz yararlanması, Amatör Spor Haftası ve ortak sezon açılışlarının başlatılması, 6 kez düzenlenen Konfederasyon Başkanlar Kurulu toplantıları, Uluslararası ilişkiler. Daha nice gelişmeler.

Önemli bir süreç de 1980-1984 yılları arasında yaşandı. 12 Eylül 1980 askeri müdahalenin ASKF’lere ve Konfederasyona verebileceği zararlar, inanılması zor süreçler sonunda, sabırla önlendi.

Özellikle, her ilde ASKJF kurulması için gösterdiğimiz çabalar, yaptığımız zorlu seyahatler ve toplantılar, büyük bir destandı bana göre. Askeri yönetim döneminde 3 yıl, bu hakkı korumak için mücadele verdik.

Sonra, il müdürlüklerine ve spor kulüplerine sayısız yazılar yazdık. Federasyon kurulmadan önce her ilde birden fazla toplantılar yaptık. Spor kulüplerine katılmaları için olağanüstü genel kurula yaptırdık. Kuruluş belgelerini  hazırladık, belgeleri valiliklere sunduk. ASKF’lerin ilk genel kurullarını düzenledik. Karar aldırdık.

İlk yıllarda, yalnız başıma, yağmur ve kar altında, kapıda il müdürlüklerinin açılmasını beklediğimi, soyunma odalarının sıralarında, paltomu yastık yaparak dinlenmeye çalıştığımı, yollarda kamyon beklediğimi canlı gibi hatırlıyorum. Sonrası… Kahramanların karşılayışları, uğurlayışları, misafirhaneler, valilerin, il müdürlerinin ve arkadaşlarının sıcak yürekleri, misafirhaneler, yemekhaneler, salonlar.  Yine sade ve zorlu süreçler, ancak bu kez yalnız değilim, yalnız değiliz.

Bugün ise sizler birlik içindesiniz ve ben sizleri görüyorum, yaşıyorum. Onun için Sporda Demokrasi Kahramanları kitabını incelemelisiniz ve sizlerden öncekilerin yaptıklarını algılamaya çalışmalısınız.

Sevgili ve kahraman arkadaşlarım,

Konuyu gündeme getirdiğim ve kurulma sürecini yönettiğim halde, İlhan Barışık isminde bir büyüğümüzü Kurucu Genel Başkan yaptığımız ve Kurucu Genel Sekreteri olduğum (1974) Ankara ASKF ile ilgili olarak, kurucu Genel Başkanı olduğum (1980) Konfederasyon tarafından alınan karar beni çok üzdü. Kararı tartışmayacağım. Ancak, oylanırken sizlere hiç bakmadım. O an ve sonrasındaki duygularımı, huzursuzluğumu tahmin edebilir misiniz? Benim için hepiniz birer kahramansınız. Üzülürüm, ancak kahraman arkadaşlarımla böyle konularda tartışmaya girmem.

Biz ASKF’ler ve Konfederasyon hareketini başlatırken, Bakanlığı ve il müdürlüklerini yuvamız saydık. Valilikler ve belediye başkanlıkları ile bir aile anlayışı ile iletişim kurduk, işbirliği yaptık. En korktuğumuz dönemlerde bile kimse ile çatışmadık. Sabırla iletişim kurduk ve kendimizi anlatmaya çalıştık.

Konfederasyon Yönetim Kurulu’nun, Ankara ASKF ve Başkanı sevgili Murat Kandazoğlu ile ilgili aldığı kararı, bir daha yaşanmayacak şekilde olumlu bir hale getireceğine inanıyorum. Genel Kurulda bu konuda konuşmamam, bu umuda ve arkadaşlarıma olan güvene dayalıdır.

Hiçbir ASKF’yi, spor kulübünü, üyeyi ve delegeyi kaybetmemeliyiz. Hepimiz, gönlümüzü sermaye yapıyoruz. Gönülleriniz çok değerlidir. Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atarak yüzbinleri katleden ABD ile Japonya’nın iletişim içinde olduğu bir dönemde, küsmeler olmamalı, kucaklaşmalıyız. Gözlerimiz güzel ışıldamalı, yüz yüze ve göz  göze  bakışmalı, el ve ayaklarımız güzele varmalı, güzeli korumalı, dillerimiz sevgi, saygı, hoşgörü ve dostluğu seslendirmelidir.

Herkes, yaptıklarından dersler çıkarmalı ve sporda kahramanlığa yakışan  tutumlarda birleşmelidir.

Özellikle siyasal ve bürokratik tehlikelerin bulunmadığı bir dönemde tamamen hizmetlere ve güzel işbirliklerine odaklanmalıyız. Kuruluştan 1995 yılına kadar yaptığımız ve sizlere emanet ettiğimiz konuların, bu konulara eklenen tarihsel gelişmelerin, kazanılan hakların, her zaman zor süreçler yaşayanlar olarak hepimiz Genel Müdürümüz ve önceki Genel Başkanımız sevgili Mehmet Baykan’ın ve birbirimizin değerini bilmeliyiz.

Sevgili Ali Düşmez’in Genel Başkanlığında oluşan Yönetim Kuruluna, Denetleme ve Disiplin kurullarına, Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Kuruluna, spor dalı federasyonlarındaki organlara seçilen arkadaşlarımıza,  ASKF’lerimize, spor kulüplerimize, diğer spor kuruluşlarına, derneklere ve sizlere üstün başarılar diler, kuruluştan bugüne emek verenleri onurla, aramızda olmayanları onurla ve rahmetle anar, onların iz bırakan hizmetlerinin yaşatılacağına olan güvenimi yinelerim.

Unutmayınız, hepiniz birer kahramansınız. Evlerimizde de bizleri kahramanlar beklemektedir. Evlerdeki ve sahalardaki kahramanları kucaklıyor, alınlarından öpüyorum. Sizlere de, sımsıkı, sevgi ve özlemle sarılıyorum. Bir an için hissedin sizlere sarıldığımı canlarım.

Bu vesile ile kazandığımız haklara katkısı bulunan, önceki Bakanlardan Metin Emiroğlu (Malatya),M. Vehbi Dinçerler (Hatay) merhumlar; Hasan Celal Güzel (Gaziantep) ve Avni Akyol (Bolu),  önceki Genel Müdürlerden, merhumlar; Şehabettin Aykol, Şehap Sayın, Kemal Kamiloğlu, Tevfik Sarpkaya ile uzun ömürler dilediğim M. İhsan Coşkun’un ve daha nice kamu görevlisi gazeteci ve gönüllünün emeklerini, spor kulüplerine, ASKF’lere, Konfederasyona, bana ve arkadaşlarıma olan güven ve desteklerini, saygı ve takdirle anıyorum.

Sizlerden bir dileğim daha var. Genel Kurula katılım formlarından mail adreslerinizi yazarken, önemli sayıdaki kahraman arkadaşımın maillerinin olmadığını gördüm. Olabilir. Lütfen bu mesajımı ve eklerini, bir şekilde delegelerimize ve spor kulüplerimize ulaştırmaya çalışınız. Bazılarınıza  bu mesaj iki kez gelebilir. İnanıyorum ki kahramanlar hoşgörülüdür.

Bir süre daha, sizleri tekrar tekrar görebilmeyi ve başarılı çalışmalarınızı  yaşayabilmeyi diliyorum.

Rıza Sümer- Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Kurucu ve 1980-95 dönemi Genel Başkanı. 05326114783  [email protected]

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

deneme

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla