DOLAR

17,9331$% -0.03

EURO

18,4099% -0.71

GRAM ALTIN

1.038,51%0,60

ÇEYREK ALTIN

16.698,66%0,59

TAM ALTIN

16.698,66%0,03

ONS

1.801,92%0,73

BİST100

%

BİTCOİN

439180฿%2.46947

a
Altınyıldız Koleji

Sporda Demokrasi Kahramanları

Sevgi, saygı ve takdir değer kahraman arkadaşlarım, 22 Ekim 2021-Ankara

16 Ekim 2021 Cumartesi günü, Ankara’da, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nun 18. Genel Kurulunu sizlerle birlikte yaşamaktan çok mutlu oldum.

1970’lerin başında, Sporda Demokrasi üst başlığı altında, ASKF’ler ve Konfederasyon hareketini başlatan, federasyonlara ve konfederasyona isimler koyan bir insan olarak, toprağa verdiğimiz veya delege olmadıkları için Ankara’ya gelemeyen arkadaşlarımın yokluğu elbette sizlerle olmaktan duyduğum mutluluğa hüzün katmıştır.

Çoğunlukla tek başıma il il, otobüsleri evim, koltukları yatağım yaparak sizlere ve sizlerden öncekilere ulaşmaya çalıştığım dönemlerde (1975-1995) 10 çeşit duyguyu yaşadım.

Sizlere inanmak, güvenmek, geride bıraktığım ailemi, ayrıldıktan sonra sizleri özlemek, bana bir şey olacak diye değil, ASKF’lere ve Konfederasyona zarar gelecek diye korkmak, üzülmek, sevinmek, sevmek, ayrılmak, kavuşmak ve buluşmak… Hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Yaradana hep dua ettim. Dualarımın ve dileklerimin çok büyük bölümü gerçekleşti.

Sizlere gelirken, spor alanlarındaki sporda demokrasi kahramanlarına, Ankara’ya dönerken, eş ve çocuklarımdan oluşan “Evdeki Kahramanlara” kavuşacağımın mutluluğu içinde oldum. Hepinizin evinde de var bu kahramanlar.

Bizim en büyük harcama kalemimiz, zaman ve yüreklerimizdir. Gönüllü oluşumuzdur. Sizler de, sporda demokrasinin gönüllü kahramanlarısınız.

Yapabildiklerimizi, kahraman arkadaşlarımı, 2017 yılında yayınlanan ve ücretsiz dağıtılan “Sporda Demokrasi Kahramanları” isimli kitabımda anlatmaya çalıştım.

Bu kitap, Konfederasyon tarafından ASKF’lere ve İl Müdürlüklerine gönderildi. Mutlaka incelemelisiniz. Zorlukla nasıl aşıldı, neler çekildi, tam olmasa da bu kitapta yer alıyor. Geçmişinizden kopmayınız. Bu kitabı, maille hepinize gönderiyorum. İnanın, baskısı yoksa, renkli veya siyah beyaz çıktı alıp kitaplığınızda bulundurmak çok yakışır, değer.

Kitapta;

Nöbeti devrederken ve sonrasındaki ASKF’ler nasıl kuruldu,  aşağıdaki konuları nasıl başlattık, nasıl başardık, nerelere kadar getirdik ve gelecek kuşaklara, sizlere nasıl emanet ettik?

Bunlar kitapta paylaşılıyor.

İsmimizin başında yer alan Türkiye kelimesinin kullanılması izni, bugün ASKF’lere ve Konfederasyona verilen maddi desteklerin büyük ölçüde yasal dayanağı olan Konfederasyon’un kamu yararına çalışan dernekler kapsamına alınması,

Konfederasyonun Devletin üst danışma kurulunda temsil edilmesi, lig tertip komitelerinin seçimle belirlenmesi, ASKF’lerin ve Konfederasyonun kurulmasını sağlayan Dernekler Kanunu’nda üst kuruluş (federasyon ve konfederasyon) oluşturulması,

Spor Kulüpleri Yardım Yönetmeliği, valiliklerin ve belediye başkanlıklarının maddi veya malzeme yardımı yapması, Sosyal Güvenlikten Yoksun Amatör Sporcuların Sağlıklarına katkı yapılması ve tedavilerinin ücretsiz sağlanması,  futbol ve diğer spor dalları federasyonlarının  genel kurullarında ve yönetim kurullarında temsil edilme, kadın yönetici, sporcu, antrenör ve hakem sayılarının artırılması,

ASKF’lerde kadın yönetici ve delege sayılarının artırılması, spor kulüplerinin birden fazla spor dalında uğraşma zorunluluğunun kaldırılması ve bu işlerin gönüllülük ilkesi içinde yürütülmesi, illerde Spor Merkezlerinin yapılması veya satın alınması, merkezlerde kumarda kullanılan araç ve gereçlerin bulundurulmaması, bu merkezlerin protokollerle ASKF’lere teslim edilmesi,

Altın Spor Ödülleri,  Sporda Demokrasiye Katkı Ödülü, Amatör Spora Üstün Hizmet Ödülü, Türkiye Amatör Spor Dergisi, Amatör futbol maçlarının Spor-Toto’ya konması, tamamen amatör maçlardan oluşan Spor-Toto özel haftası düzenlenmesi,  siyasetçiler ve bürokratlar arasında ayırım yapılmaması  “Sevdiğim Spor “konulu resim yarışması,  Serbest Giriş Kartları, Spor kulüplerinin Okul spor tesislerinden ücretsiz yararlanması, Amatör Spor Haftası ve ortak sezon açılışlarının başlatılması, 6 kez düzenlenen Konfederasyon Başkanlar Kurulu toplantıları, Uluslararası ilişkiler. Daha nice gelişmeler.

Önemli bir süreç de 1980-1984 yılları arasında yaşandı. 12 Eylül 1980 askeri müdahalenin ASKF’lere ve Konfederasyona verebileceği zararlar, inanılması zor süreçler sonunda, sabırla önlendi.

Özellikle, her ilde ASKJF kurulması için gösterdiğimiz çabalar, yaptığımız zorlu seyahatler ve toplantılar, büyük bir destandı bana göre. Askeri yönetim döneminde 3 yıl, bu hakkı korumak için mücadele verdik.

Sonra, il müdürlüklerine ve spor kulüplerine sayısız yazılar yazdık. Federasyon kurulmadan önce her ilde birden fazla toplantılar yaptık. Spor kulüplerine katılmaları için olağanüstü genel kurula yaptırdık. Kuruluş belgelerini  hazırladık, belgeleri valiliklere sunduk. ASKF’lerin ilk genel kurullarını düzenledik. Karar aldırdık.

İlk yıllarda, yalnız başıma, yağmur ve kar altında, kapıda il müdürlüklerinin açılmasını beklediğimi, soyunma odalarının sıralarında, paltomu yastık yaparak dinlenmeye çalıştığımı, yollarda kamyon beklediğimi canlı gibi hatırlıyorum. Sonrası… Kahramanların karşılayışları, uğurlayışları, misafirhaneler, valilerin, il müdürlerinin ve arkadaşlarının sıcak yürekleri, misafirhaneler, yemekhaneler, salonlar.  Yine sade ve zorlu süreçler, ancak bu kez yalnız değilim, yalnız değiliz.

Bugün ise sizler birlik içindesiniz ve ben sizleri görüyorum, yaşıyorum. Onun için Sporda Demokrasi Kahramanları kitabını incelemelisiniz ve sizlerden öncekilerin yaptıklarını algılamaya çalışmalısınız.

Sevgili ve kahraman arkadaşlarım,

Konuyu gündeme getirdiğim ve kurulma sürecini yönettiğim halde, İlhan Barışık isminde bir büyüğümüzü Kurucu Genel Başkan yaptığımız ve Kurucu Genel Sekreteri olduğum (1974) Ankara ASKF ile ilgili olarak, kurucu Genel Başkanı olduğum (1980) Konfederasyon tarafından alınan karar beni çok üzdü. Kararı tartışmayacağım. Ancak, oylanırken sizlere hiç bakmadım. O an ve sonrasındaki duygularımı, huzursuzluğumu tahmin edebilir misiniz? Benim için hepiniz birer kahramansınız. Üzülürüm, ancak kahraman arkadaşlarımla böyle konularda tartışmaya girmem.

Biz ASKF’ler ve Konfederasyon hareketini başlatırken, Bakanlığı ve il müdürlüklerini yuvamız saydık. Valilikler ve belediye başkanlıkları ile bir aile anlayışı ile iletişim kurduk, işbirliği yaptık. En korktuğumuz dönemlerde bile kimse ile çatışmadık. Sabırla iletişim kurduk ve kendimizi anlatmaya çalıştık.

Konfederasyon Yönetim Kurulu’nun, Ankara ASKF ve Başkanı sevgili Murat Kandazoğlu ile ilgili aldığı kararı, bir daha yaşanmayacak şekilde olumlu bir hale getireceğine inanıyorum. Genel Kurulda bu konuda konuşmamam, bu umuda ve arkadaşlarıma olan güvene dayalıdır.

Hiçbir ASKF’yi, spor kulübünü, üyeyi ve delegeyi kaybetmemeliyiz. Hepimiz, gönlümüzü sermaye yapıyoruz. Gönülleriniz çok değerlidir. Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atarak yüzbinleri katleden ABD ile Japonya’nın iletişim içinde olduğu bir dönemde, küsmeler olmamalı, kucaklaşmalıyız. Gözlerimiz güzel ışıldamalı, yüz yüze ve göz  göze  bakışmalı, el ve ayaklarımız güzele varmalı, güzeli korumalı, dillerimiz sevgi, saygı, hoşgörü ve dostluğu seslendirmelidir.

Herkes, yaptıklarından dersler çıkarmalı ve sporda kahramanlığa yakışan  tutumlarda birleşmelidir.

Özellikle siyasal ve bürokratik tehlikelerin bulunmadığı bir dönemde tamamen hizmetlere ve güzel işbirliklerine odaklanmalıyız. Kuruluştan 1995 yılına kadar yaptığımız ve sizlere emanet ettiğimiz konuların, bu konulara eklenen tarihsel gelişmelerin, kazanılan hakların, her zaman zor süreçler yaşayanlar olarak hepimiz Genel Müdürümüz ve önceki Genel Başkanımız sevgili Mehmet Baykan’ın ve birbirimizin değerini bilmeliyiz.

Sevgili Ali Düşmez’in Genel Başkanlığında oluşan Yönetim Kuruluna, Denetleme ve Disiplin kurullarına, Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Kuruluna, spor dalı federasyonlarındaki organlara seçilen arkadaşlarımıza,  ASKF’lerimize, spor kulüplerimize, diğer spor kuruluşlarına, derneklere ve sizlere üstün başarılar diler, kuruluştan bugüne emek verenleri onurla, aramızda olmayanları onurla ve rahmetle anar, onların iz bırakan hizmetlerinin yaşatılacağına olan güvenimi yinelerim.

Unutmayınız, hepiniz birer kahramansınız. Evlerimizde de bizleri kahramanlar beklemektedir. Evlerdeki ve sahalardaki kahramanları kucaklıyor, alınlarından öpüyorum. Sizlere de, sımsıkı, sevgi ve özlemle sarılıyorum. Bir an için hissedin sizlere sarıldığımı canlarım.

Bu vesile ile kazandığımız haklara katkısı bulunan, önceki Bakanlardan Metin Emiroğlu (Malatya),M. Vehbi Dinçerler (Hatay) merhumlar; Hasan Celal Güzel (Gaziantep) ve Avni Akyol (Bolu),  önceki Genel Müdürlerden, merhumlar; Şehabettin Aykol, Şehap Sayın, Kemal Kamiloğlu, Tevfik Sarpkaya ile uzun ömürler dilediğim M. İhsan Coşkun’un ve daha nice kamu görevlisi gazeteci ve gönüllünün emeklerini, spor kulüplerine, ASKF’lere, Konfederasyona, bana ve arkadaşlarıma olan güven ve desteklerini, saygı ve takdirle anıyorum.

Sizlerden bir dileğim daha var. Genel Kurula katılım formlarından mail adreslerinizi yazarken, önemli sayıdaki kahraman arkadaşımın maillerinin olmadığını gördüm. Olabilir. Lütfen bu mesajımı ve eklerini, bir şekilde delegelerimize ve spor kulüplerimize ulaştırmaya çalışınız. Bazılarınıza  bu mesaj iki kez gelebilir. İnanıyorum ki kahramanlar hoşgörülüdür.

Bir süre daha, sizleri tekrar tekrar görebilmeyi ve başarılı çalışmalarınızı  yaşayabilmeyi diliyorum.

Rıza Sümer- Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Kurucu ve 1980-95 dönemi Genel Başkanı. 05326114783  [email protected]

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

deneme

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Batman masaj Kaş masaj Acıpayam masaj Adalar masaj Adapazarı masaj Alanya masaj Aliağa masaj Alsancak masaj Adıyaman masaj Afşin masaj Akçaabat masaj Akçakale masaj Akdeniz masaj Akhisar masaj Akşehir masaj Aksu masaj Akyazı masaj Alaşehir masaj Altıeylül masaj Altındağ masaj Anamur masaj Antakya masaj Araklı masaj Arnavutköy masaj Arsuz masaj Atakum masaj Ataşehir masaj Avcılar masaj Avsallar masaj Bafra masaj eskort bayanlar Trabzon escort Urfa escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort Söke escort Soma escort Sorgun escort Süleymanpaşa escort Sultanbeyli escort Sultangazi escort Suluova escort Suruç escort Suşehri escort Susurluk escort Talas escort Tarsus escort Tavşanlı escort Tekirova escort Tekkeköy escort Tepebaşı escort Terme escort Tire escort Torbalı escort Toroslar escort Tosmur escort Tosya escort Turgutlu escort Turgutreis escort Turhal escort Türkbükü escort Türkler escort Türkoğlu escort Tuzla escort Ulus escort Ümraniye escort Ünye escort Üsküdar escort Uzunköprü escort Vezirköprü escort Vip escort Viranşehir escort Yahyalı escort Yakutiye escort Yalıkavak escort Yatağan escort Yenişehir escort Yeşilyurt escort Yıldırım escort Yıldızeli escort Yomra escort Yunusemre escort Yüreğir escort Zara escort Zile escort Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu